Douyin – brat, ale czy bliźniak Tiktoka?

5
(1)

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym różni się Douyin od TikToka? Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się identyczne, te dwie platformy mają swoje unikalne cechy i różnice, które warto poznać. Douyin, chiński brat TikToka, zyskuje coraz większą popularność, ale nie jest jego bliźniakiem.

Douyin – Brat, ale nie bliźniak Tiktoka

Douyin i TikTok to dwie aplikacje, które różnią się od siebie mimo podobieństw. Główne różnice wynikają z różnic kulturowych i różnych rynków docelowych. Douyin został stworzony dla chińskich użytkowników, natomiast TikTok dla użytkowników z reszty świata.

Historia Douyin i TikTok

 • Douyin: Udostępniony we wrześniu 2016 roku pod nazwą A.me, później zmienioną na Douyin. Szybko zdobył popularność w Chinach.
 • TikTok: Zadebiutował w 2017 roku z myślą o rynkach międzynarodowych, mimo to borykał się z przeszkodami jak zbanowanie w Indiach.

Różnice w treściach

 1. Treści: Douyin ma bardziej lokalne treści, często dostosowane do chińskich trendów i preferencji. TikTok natomiast oferuje bardziej globalne treści, odpowiadające szerokiemu spektrum użytkowników.
 2. Moderacja: System moderacji treści ByteDance jest różny dla obu aplikacji. Douyin kontroluje treści ściśle, zwłaszcza wrażliwe słowa związane z tematami politycznymi jak niepodległość Tajwanu czy ujgurska mniejszość. TikTok był krytykowany za brak odpowiedniej moderacji fake newsów.
CechaDouyinTikTok
Data premieryWrzesień 20162017
Rynek docelowyChinyMiędzynarodowy
TreściLokalne, chińskie preferencjeGlobalne, szerokie spektrum

Charakterystyka Douyin

Douyin jest chińskim odpowiednikiem TikToka stworzonym przez firmę ByteDance. Platforma została uruchomiona w 2016 roku i do 2017 roku osiągnęła 100 milionów użytkowników, z ponad miliardem wyświetleń filmików dziennie. Douyin jest dostępny wyłącznie w Chinach kontynentalnych i jest silnie związany z chińską kulturą co odróżnia go od TikToka.

Funkcje dedykowane dla rynku chińskiego

Douyin oferuje funkcje, które są specjalnie dostosowane do rynku chińskiego:

 • System Dou+ – Umożliwia twórcom promowanie ich filmików. Jest to odrębny system od tradycyjnego systemu reklamowego używanego do promocji towarów i usług.
 • Dłuższe treści – Możliwość publikowania dłuższych treści wideo. To wynika z braku dostępności YouTube w Chinach.
 • Silna integracja z kulturą chińską – Treści na Douyin często odzwierciedlają chińskie trendy i kulturę, co przyciąga lokalnych użytkowników.

Integracja z platformami handlowymi

Douyin wyróżnia się także ścisłą integracją z platformami handlowymi:

 1. Bezpośrednie zakupy – Możliwość robienia zakupów bezpośrednio z aplikacji. Użytkownicy mogą kupować produkty bez opuszczania Douyin.
 2. Linki do produktów – Twórcy mogą umieszczać linki do produktów w swoich filmikach, co ułatwia widzom zakup widzianych przedmiotów.
 3. Współpraca z markami – Douyin często współpracuje z lokalnymi markami, oferując specjalne oferty i promocje.

Douyin, będąc bratnim, ale nie bliźniaczym, odpowiednikiem TikToka, oferuje unikalne funkcje dostosowane do chińskiego rynku, co przekłada się na jego popularność w Chinach.

Porównanie z TikTokiem

Douyin i TikTok, mimo że skierowane do różnych rynków, mają wiele wspólnych funkcji. Obie platformy pozwalają użytkownikom na tworzenie i oglądanie krótkich filmów, co stanowi podstawę ich popularności. Oto główne podobieństwa:

 • Krótkie filmy: Oba serwisy umożliwiają nagrywanie i edytowanie filmów o długości od kilku sekund do kilku minut.
 • Muzyka: Użytkownicy mają dostęp do szerokiej bazy utworów muzycznych, które można dodawać do swoich filmów.
 • Interakcje z użytkownikami: Możliwość „lajkowania”, komentowania i udostępniania filmów innych użytkowników.
 • Moderacja treści: Zarówno Douyin, jak i TikTok stosują narzędzia moderacyjne, aby zapewniać bezpieczeństwo i zgodność z regulaminem.

Różnice w regulacjach i cenzurze

Chociaż Douyin i TikTok mają wiele wspólnych funkcji, różnią się pod względem regulacji i cenzury. Douyin podlega surowszym kontrolom, wynikającym z polityki chińskiego rządu:

 • Ścisła moderacja: Douyin jest bardziej rygorystycznie moderowany niż TikTok ze względu na restrykcje rządu chińskiego. Treści związane z przemocą, nagością czy polityką są natychmiast usuwane.
 • Treści polityczne i konspiracyjne: Na Douyinie nie znajdziesz treści konspiracyjnych ani politycznych, które można spotkać na TikToku. Treści te są blokowane automatycznie przez algorytmy Douyin.
 • Dostępność aplikacji: Douyin jest dostępny tylko w Chinach, podczas gdy TikTok może być używany na całym świecie.

Lista krajów, które zakazały używania TikToka na urządzeniach służbowych urzędników rządowych:

KrajZakaz
Stany ZjednoczoneTak
Wielka BrytaniaTak
KanadaTak
TajwanTak
Komisja EuropejskaTak
Parlament EuropejskiTak

Porównanie tych dwóch platform pokazuje, że mimo podobieństw w funkcjonalnościach, różnią się one pod względem dostępności treści i regulacji wynikających z ich politycznych i regionalnych kontekstów.

Zalety Douyin

Douyin, mimo że jest „bratem” TikToka, ma swoje unikalne zalety, które przyciągają użytkowników w Chinach. Poniżej omówimy dwie najważniejsze z nich.

Innowacje w interakcjach użytkownika

Jedną z największych innowacji Douyin są zaawansowane możliwości interakcji użytkownika. Douyin wprowadził funkcje, które później zostały skopiowane przez inne aplikacje.

 • System Dou+: Narzędzie do promowania filmików, które umożliwia zwiększenie zasięgu swoich treści.
 • Dłuższe filmy wideo: Możliwość publikowania dłuższych treści, co jest rzadkością na platformach społecznościowych.
 • Interakcje na żywo: Możliwość prowadzenia transmisji na żywo oraz aktywna komunikacja z widzami poprzez funkcje czatu.

Te innowacje sprawiają, że korzystanie z Douyin jest bardziej angażujące i interaktywne.

Dostosowanie do kultury chińskiej

Douyin został zaprojektowany, uwzględniając specyfikę kultury chińskiej, co pozwala mu lepiej zaspokajać potrzeby lokalnych użytkowników.

 • Integracja z e-commerce: Możliwość bezpośredniego zakupu produktów z linków umieszczonych w filmikach.
 • Wsparcie dla lokalnych marek: Promowanie chińskich marek poprzez partnerskie programy.
 • Treści zgodne z kulturą: Filmy i treści promujące chińską kulturę, tradycje i wartości.

Takie rozwiązania pomagają Douyin nie tylko przyciągać szeroką publiczność, ale także zyskać lojalność użytkowników doceniających treści bliżej związane z ich codziennym życiem i kulturą.

Podsumowując, Douyin to więcej niż TikTok. Dzięki swoim unikalnym funkcjom i dostosowaniu do rynku chińskiego, oferuje wyjątkowe doświadczenia, które są trudne do osiągnięcia na innych platformach społecznościowych.

Wady Douyin

Douyin to popularna platforma społecznościowa w Chinach, jednak ma swoje minusy, które mogą wpływać na jej atrakcyjność dla użytkowników spoza Chin oraz tych, którzy cenią swobodę tworzenia treści.

Ograniczenia dostępu z poza Chin

 1. Dostępność: Douyin jest dostępny tylko dla mieszkańców Chin. Jeśli chcesz korzystać z Douyin poza Chinami, napotkasz na poważne problemy z dostępem.
 2. Karty SIM: Aplikacja działa tylko na telefonach z chińską kartą SIM. Zagraniczne karty SIM oraz VPN nie zawsze umożliwiają bezproblemowe korzystanie z aplikacji.
 3. Globalna rywalizacja: W przeciwieństwie do TikToka, który jest dostępny globalnie, Douyin ogranicza się do jednego kraju, co może być wyzwaniem w kontekście międzynarodowej rywalizacji.

Zasady Douyin, które nie zachęcają

 1. Ścisła kontrola: Treści na Douyin podlegają ścisłej kontroli i cenzurze ze strony chińskiego rządu. Oznacza to, że Twoje treści mogą być łatwo usunięte, jeśli nie spełniają określonych standardów.
 2. Ograniczenia swobody wypowiedzi: Jeśli chcesz wyrażać kontrowersyjne lub polityczne opinie, Douyin nie jest najlepszą platformą. Cenzura może ograniczać swobodę wypowiedzi, wpływając na różnorodność treści.
 3. Filtracja treści: Niektóre tematy mogą być całkowicie zablokowane, co ogranicza możliwość eksploracji i dyskusji na różne tematy.

Zmienne, takie jak dostępność tylko w Chinach oraz wysokie poziomy cenzury, mogą wpłynąć na Twoje doświadczenie z platformą. Jeśli cenisz swobodę i dostępność, warto rozważyć inne opcje.

Alternatywy dla Douyin i TikTok

YouTube Shorts

YouTube Shorts to nowa funkcja YouTube’a, która pozwala tworzyć krótkie filmy wideo. Jest dostępna globalnie i zintegrowana z istniejącą platformą YouTube.

Zalety:

 • Łatwość użycia
 • Duża baza muzyczna
 • Integracja z YouTube

Wady:

 • Mniejsze zaangażowanie użytkowników niż na Douyin i TikTok
 • Brak niektórych zaawansowanych funkcji

Instagram Reels

Instagram Reels umożliwia tworzenie i udostępnianie krótkich filmików na platformie Instagram.

Zalety:

 • Integracja z Instagram
 • Wysokiej jakości filtry i efekty

Wady:

 • Krótszy czas trwania filmów w porównaniu do Douyin
 • Ograniczona dostępność muzyki

Triller

Triller to aplikacja wideo skoncentrowana na muzyce i kreatywności. Pozwala na tworzenie profesjonalnych filmów bez dużego wysiłku.

Zalety:

 • Profesjonalne narzędzia edycji
 • Bogata biblioteka muzyczna

Wady:

 • Mniejsza społeczność
 • Mniej funkcji interaktywnych

Kwai

Kwai to popularna w Azji aplikacja do tworzenia krótkich filmów. Oferuje różnorodne efekty i filtry.

Zalety:

 • Duża gama efektów
 • Łatwa edycja

Wady:

 • Mniejsza międzynarodowa społeczność
 • Ograniczenia lokalne

Funimate

Funimate oferuje szeroki zakres narzędzi do edycji wideo dla tworzenia kreatywnych filmów.

Zalety:

 • Zaawansowane efekty wideo
 • Kreatywne funkcje
 • Brak dużej społeczności
 • Mniej znana na rynku

Doświadczenie użytkowników Douyin

Przyjazny interfejs jest kluczowy dla angażowania użytkowników Douyin. Aplikacja oferuje intuicyjny design, który sprawia, że korzystanie z jej funkcji jest proste i przyjemne. Dodatkowo zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego rekomendują treści, które mogą Cię zainteresować, co zwiększa satysfakcję z użytkowania. Oto kilka elementów, które wyróżniają Douyin pod względem interfejsu:

 1. Łatwość nawigacji: Przejrzyste menu i ikony umożliwiają szybkie znalezienie potrzebnych funkcji.
 2. Responsywność: Aplikacja działa płynnie, bez opóźnień, co przekłada się na lepsze doświadczenie użytkownika.
 3. Spersonalizowane rekomendacje: Algorytmy dostosowują treści do Twoich zainteresowań, co pozwala na odkrywanie nowych, interesujących filmików.
 4. Interaktywność: Łatwe komentowanie, lajkowanie i udostępnianie treści, co sprzyja większej ilości interakcji społecznych.

Odpowiedź na preferencje użytkowników

Douyin bierze pod uwagę preferencje użytkowników, oferując funkcje, które są dostosowane do ich potrzeb i oczekiwań. Dla lepszego zrozumienia tego, jak Douyin odpowiada na Twoje preferencje, przyjrzyjmy się kilku kluczowym aspektom:

 • Filmy na żywo: Douyin różni się od TikToka pod względem funkcji live streamingu, oferując unikatowe opcje interakcji na żywo, które są bardziej zaawansowane.
 • Monetyzacja: Platforma pozwala na różnorodne opcje zarabiania, takie jak darowizny od fanów i współprace z markami.
 • Lokalizacja zawartości: Treści są dostosowywane do kultury chińskiej, co zwiększa ich autentyczność i angażowanie lokalnych użytkowników.
 • Dłuższe wideo: Możliwość publikowania dłuższych filmików sprzyja tworzeniu bardziej kompleksowych treści.

Douyin skutecznie dostosowuje swoje funkcje do potrzeb użytkowników, co przekłada się na ich zadowolenie i większą lojalność wobec platformy.

Podsumowanie i wnioski

Zarówno Douyin, jak i TikTok mają swoje unikalne cechy, które przyciągają użytkowników na całym świecie. Jeśli interesujesz się chińską kulturą i chcesz korzystać z funkcji dostosowanych do tego rynku, Douyin będzie idealnym wyborem. Z kolei TikTok oferuje bardziej globalne doświadczenie, które może być bardziej odpowiednie, jeśli szukasz treści z różnych zakątków świata.

Obie platformy mają wiele do zaoferowania, a wybór między nimi zależy od twoich indywidualnych preferencji. Niezależnie od tego, którą z nich wybierzesz, możesz być pewny, że znajdziesz mnóstwo inspirujących i zabawnych treści. Ciesz się odkrywaniem nowych filmików i interakcją z innymi użytkownikami!

Jak oceniasz ten post?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocent: 1

Jak narazie brak ocen! Bądź pierwszy i oceń post.

Dodaj komentarz