Jak masować plecy? Rodzaje masażu, zalety, narzędzia

Jak masować plecy

Kto z nas po ciężkim dniu pracy nie marzy o chwili relaksu? Ciepła kąpiel, a następnie profesjonalnie wykonany masaż pleców. Kiedy i jak masować plecy najlepiej doradzi nam masażysta lub fizjoterapeuta. Jednak posiadając podstawową wiedzę w zakresie fizjologii człowieka, możemy sprawić naszemu partnerowi odrobinę przyjemności.

 

Zanim zaczniemy, przyjrzyjmy się temu kogo będziemy masować. Tak jak w przypadku mężczyzny, a kobiety, nasza budowa jest podobna, dlatego masaż nie będzie się diametralnie różnić. Inaczej jest w przypadku dzieci, osób starszych czy osób z problemami kręgosłupa. W tych przypadkach masaż będzie wyglądać zupełnie inaczej. Jednak najważniejsze jest to, aby dopasować masaż pod osobiste preferencje osoby masowanej.

 

Przeciętny masaż pleców powinien trwać około 30 minut, a jego ruchy nie mogą być przypadkowe. Wszystkie chwyty wykonuje się w kierunku płynącej krwi żylnej. Co to oznacza? To znaczy w stronę serca lub do najbliższych węzłów chłonnych – od dolnych lub centralnych partii mięśni do górnych lub bocznych.

 

Dobry masaż powinien być na granicy przyjemności z bólem. Zbyt mocny masaż pleców może uszkodzić tkanki i wzmocni napięcie mięśni.

 

Jakie są rodzaje masażu pleców?

 

 1. Masaż szwedzki – jest to masaż rozluźniający. Osoby, które go wykonują, stosują długie, kołowe ruchy, ugniatając przy tym mięśnie pleców. Oprócz rozluźnienia masaż ten, może poprawić krążenie.
 2. Masaż tkanek głębokich – ma on na celu zmniejszenie napięcia w głębszych warstwach mięśni, dlatego jest on nieco mocniejszy niż jego poprzednik. Jego największą zaletą jest możliwość poprawienia zasięgu ruchu.
 3. Masaż gorącymi kamieniami – w tym masażu główną rolę odgrywają właśnie kamienie. Masażysta skupia się na tym, aby ułożyć je w miejscach najbardziej spiętych. Oprócz rozluźnienia masaż ten, może poprawić krążenie krwi.
 4. Masaż sportowy – ma on na celu uśmierzenie dolegliwości spowodowanych, wykonywaniem tych samych czynności. Pomaga on także w regeneracji stresu i kontuzji.
 5. Masaż shiatsu – ten rodzaj masażu jest głęboko zakorzeniony w medycynie chińskiej. Jego zadaniem jest usunięcie blokad, które uniemożliwiają przepływ energii życiowej.
 6. Masaż punktów spustowych – swoje zastosowanie znalazł on w bólach promieniujących z jednego lub kilku punktów. Podobnie jak masaż tkanek głębokich, dociera on do głębszych tkanek mięśniowych.
 7. Masaż dla par – rozluźniająca i intymna chwila, która jest świetnym pomysłem na randkę z okazji rocznicy. Masażyści masują parę jednocześnie, na dwóch, osobnych stanowiskach.
 8. Masaż prenatalny – jego zadaniem jest pozbycie się bólów ciążowych. Jest to ogromne wsparcie dla kobiet ciężarnych, które borykają się bólami.
 9. Refleksologia – jest to forma masażu stóp, gdzie stymuluje się odpowiednie punkty. Istnieje także refleksologia twarzy.
 10. Masaż tajski – zwany również jogicznym. Polega on na serii wykonywania ćwiczeń rozciągających przez co nie wymaga rozbierania się.

Zalety masażu pleców

Jakie są zalety masowania pleców?

 

Masaż przynosi ogromne zalety nie tylko dla całego ciała, ale także naszej duszy. Po takim zabiegu jesteśmy zrelaksowani i wypoczęci. Stres automatycznie z nas schodzi, a my czujemy się jak nowonarodzeni. Ale nie są to jedyne zalety masażu pleców.

 

Masaż przyśpiesza krążenie krwi, działa przeciwzakrzepowo, zwiększa tempo przemiany materii oraz wspomaga dotlenianie tkanek. Dodatkowo korzystnie wpływa na jędrność naszej skóry. Nasze mięśnie stają się bardziej elastyczne, co najważniejsze są gotowe do wysiłku fizycznego, ponieważ zapobiega kontuzjom, a po treningu pozwala im się szybciej zregenerować.

 

Masaż pleców przyczynia się także do lepszej kondycji naszych kości. Jest to spowodowane ich wzmożoną objętością, wagą i spoistością.

 

A teraz zaleta, którą docenią osoby na diecie. Masaż pozytywnie wpływa na walkę z nadmiarem tkanki tłuszczowej, pozwala także zapobiec odleżynom.

 

Jak masaż pleców wpływa na nasz kręgosłup?

 

Wiele osób zastanawia się czy masaż pleców, nie wpłynie negatywnie na ich kręgosłup. Szczególnie martwią się o to osoby, które skarżą się na ból kręgosłupa lub mają z nim inne, nieprzyjemne problemy. Czy naprawdę jest się o co obawiać? Nie! Poprawnie wykonany masaż pleców bardzo korzystnie wpływa na nasz kręgosłup. A o jakich zaletach mówimy?

 

 • Pozbycie się bólu pleców oraz kręgosłupa,
 • Rozluźnia mięśnie i odpręża,
 • Wzmocnienie słabej tkanki mięśniowej,

 

Jednak sam masaż nie wystarczy. Musimy pamiętać, że na co dzień również musimy dbać o swoje plecy. Jak to robić? Siedzieć i chodzić w odpowiedniej pozycji, czyli z wyprostowanymi plecami. Masz z tym problem? Tu z pomocą przychodzą korektory postawy, które pomagają nabyć nawyk prostego chodzenia.

 

Przydatne narzędzia do masażu pleców

 

To jakimi narzędziami będziemy posługiwać się podczas wykonywania masażu, zależy od tego jaki rodzaj masażu będziemy wykonywać. Do tych relaksujących lub zmniejszających napięcie w naszych mięśniach przydadzą się różnego rodzaju olejki do ciała. Dzięki nim wykonywanie ruchów jest prostsze. Dzieje się tak za pomocą tłuszczu w nich zawartych.

 

Do masażu gorącymi kamieniami potrzebne są oczywiście, kamienie. Jednak muszą być to specjalne kamenie, przeznaczone właśnie do masażu.

 

Jednak najważniejsze w masażu są nasze ręce i dłonie. Bez nich masaż nie będzie możliwy. Dlatego tak ważne jest, aby były one w jak najlepszym stanie. Co, jeśli dokucza nam na przykład ból kciuka? Tu z pomocą przychodzi nam przyrząd do masażu odciążający kciuka. Z jego pomocą masaż nie będzie się niczym różnił od tego klasycznego, wykonanego za pomocą wszystkich palców.

 

W przypadku masażu tajskiego nie potrzebujemy tak naprawdę niczego, ponieważ fenomen tego masażu polega na jego prostocie w narzędziach, ponieważ jesteśmy potrzebni tylko my i masażysta.

Zostaw komentarz

Koszyk

×