Jak oduczyć psa gryzienia?

Jak oduczyc psa gryzienia

Pies to nie tylko zwierzę domowe, to także członek rodziny i nasz najlepszy przyjaciel. Dla tych którzy mieszkają sami, są świetnym towarzyszem życia i współlokatorem. Zwierzęta domowe czy to psy czy koty bardzo pomagają z poczuciem samotności. Nie ma nic lepszego nic wrócić po ciężkim dniu do domu i zobaczyć małą słodką mordkę cieszącą się na nasz widok. Niestety nie zawsze życie z nimi jest całkowicie bezproblemowe. Bywa, że niektóre zwierzaki ciężko jest wychować czy nauczyć dyscypliny. I wtedy pojawia się problem. Jednym z najczęstszych problemów wychowawczych u psa niewątpliwie częste podgryzanie nie tylko przedmiotów, ale i ludzi. Dlatego też w dzisiejszym artykule postaramy wyjaśnić co jest tego przyczyną i jak temu zaradzić.

Gryzienie wszystkiego przez psa – jakie mogą być przyczyny?

W pierwszej kolejności nie zapominajmy o tym, że gryzienie to zupełnie naturalny aspekt psiego życia. Prawdziwy problem pojawia się dopiero wtedy gdy pies zaczyna gryźć nie to co powinien m.in. meble, buty czy nawet nas. Jednakże co jest konkretną przyczyną takiego zachowania?

Wyrastające zęby u szczeniaka

To właśnie u szczeniaków najczęściej pojawia się problem nadmiernego gryzienia. Jest to głównie spowodowane pojawianiem się zębów lub ich wymianą z mlecznych na stałe. U szczeniaczków pierwsze zęby pojawiają się dopiero po ok. 3-4 tyg. Komplet mlecznych zębów pojawia się do 8 tygodnia życia. Tak jak w przypadku niemowląt, którym dopiero co wyrzynają się pierwsze ząbki, szczenięta również odczuwają swędzenie dziąseł przez co muszą w jakiś sposób temu zapobiec.

Wyładowanie nadmiaru energii

gryzienie lub podgryzanie różnych rzeczy przez psa może świadczyć także o potrzebie wyładowania nadmiaru energii. Dla większości dorosłych psów jest to forma relaksu i oznaka szczęścia. Może zdarzyć się też, że poprzez gryzienie nasz pupil chce zwrócić na siebie uwagę. Jeżeli nie zapewnimy psu odpowiednich zabawek ten z nudów może podejść i zacząć nas podgryzać w formie namówienia do zabawy. Reagując na jego zaczepki czy to poprzez pogłaskanie czy spojrzenie na niego możemy nauczyć psa nawiązywania kontaktu z człowiekiem.

Sygnalizowanie złego samopoczucia i zwracanie na siebie uwagi

Zdarzyć się może, że gryzienie opiekuna jest próbą oznajmienia, że coś psu dolega. Psy są w stanie gryźć również pod wpływem odczuwania bólu czy dyskomfortu. Jeżeli zauważymy, że piesek zaczyna podgryzać samb siebie np. ogon lub łapę istnieje prawdopodobieństwo, że psu coś dolega należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Przyczyną może być również długotrwały stres. Gryzienie różnych rzeczy w domu pomimo braku dolegliwości fizycznych świadczyć może o zaburzeniach behawioralnych.

Co zrobić gdy pies gryzie nie tylko przedmioty ale też ludzi?

Nie ma co ukrywać, gryzienie mebli czy ubrań przez psa nie jest powodem do szczęścia. Jednakże co jest powodem gdy gryzie on nas samych, domowników czy gości? Jako że problem gryzienia ludzi tyczy się głównie szczeniaków jedną z przyczyn może być zbyt wczesne odciągniecie go od matki. Młode pieski zajmują sobie takim sposobem czas lub wyładowują zły humor. Będąc z matką przez odpowiednią ilość czasu uczą się od niej kontroli siły gryzienia. Pokazuje im, że gryzienie może sprawiać ból. Gdy szczeniak gryzie dosłownie wszystko, pomimo że zwracamy mu na to uwagę, jest to znak, że należy go wychować, nauczyć kontroli gryzienia.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że bawiąc się z psem w nieodpowiedni sposób sami jesteśmy winni jego złego zachowania. Zdarza się, że zamiast zabawek używamy własnych rąk, zaczynając się w psa, wymachując mu nad głową palcami. W taki sposób nie nauczy on się, że czasem podgryzanie jest w porządku, a czasem wręcz przeciwnie. Branie psa na ręce, przytulanie, dawanie buziaków może być dla niego niekomfortowe lub nieprzyjemne co skutkuje gryzieniem. To samo tyczy się w przypadku wybudzania psa. Chyba nikt z nas nie lubi jak przeszkadza mu się w trakcie drzemki prawda? ;).

W sytuacji gdy przygarniamy psa ze schroniska należy nastawić się na takiego typu zachowanie. Jest to zazwyczaj kwestią nieodpowiedniego wychowania czy traumy związanej z poprzednimi właścicielami. Prawdopodobnie nie zostały one nauczone kontroli siły gryzienia lub boją się nieznanego. Poprzez gryzienie rozładowują nagromadzony stres. Z tego też powodu proces oswajania powinien przebiegać stopniowo.

Jak opanować problem gryzienia u psa?

Gdy przebrnęliśmy już przez część wyjaśniającą dlaczego psom zdarza się nadmiernie gryźć przejdźmy do drugiej równie ważnej kwestii – jak oduczyć naszego psiaka takiego zachowania, jak zniwelować problem gryzienia wszystkiego co napotka, nawet nas?

Należy zacząć wprowadzać granice podczas zabawy i pokazać, że czasem gryzienie nie jest czymś miłym. Co ważne – nie używajmy do zabawy naszych rąk, nie pozwalajmy mu na podgryzanie naszych dłoni, gdyż powinny one kojarzyć się tylko i wyłącznie z delikatnością i czułością jak głaskanie czy dawanie jedzenia. Gdy podczas zabawy z psem zostaniemy ugryzieni w rękę najlepiej jest zareagować w takiej sytuacji komendą taką jak NIE, NIE WOLNO i przerwać zabawę. Psiak powinien wtedy zorientować się, że to co zrobił nie było przyjemne i nie może tak robić jeśli chce się z nami bawić. Nie zapominajmy przy tym, że potrzeba gryzienia to absolutnie normalna rzecz.

Aby nasz pupil mógł to robić bez żadnych szkód dobrze jest zakupić mu parę odpowiednich do tego zabawek takich gryzaki czy zabawki do szarpania. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór różnego rodzaju zabawek dla psów. Możemy je zakupić zarówno w sklepie zoologicznym, jak i w supermarketach. Piłki, kości, sznurki czy inne przedmioty trudne do pogryzienia zapewnią mu świetną rozrywkę jak również pozwolą wyładować nadmiar energii oraz stres. Poza taką formą zabawy dobrze jest zabierać psiaka na spacery czy przebieżki dzięki czemu będzie on miał jakąkolwiek aktywność fizyczną na jaką nie może sobie pozwolić w domu. Po takiej dawce zabawy i ruchu nie powinien dobierać się do mebli czy naszych rzeczy.

Zdarza się, że problem gryzienia jest na tyle poważny, że zabawki i ruch na świeżym powietrzu nie wystarczają. Najlepiej wtedy udać się do behawiorysty. Z jego pomocą będziemy w stanie ustalić co dokładnie jest przyczyną takiego zachowania i opracować plan szkolenia.

Behawiorysta w spokojny, a przede wszystkim konsekwentny sposób oduczy naszego pupila agresywnego zachowania.

Podsumowanie

Podsumowując gryzienie jest zupełnie naturalnym i jak najbardziej normalnym zachowaniem u psa. Psy tak, jak i ludzie muszą czasem wyładować na czymś swoją energię oraz stres. Ważne, aby pokazać mu jak to robić, aby nie robić przy tym krzywdy innym. Warto zainwestować w różne zabawki i przede wszystkim czas. Czasem dobrym rozwiązaniem jest udanie się z naszym psiakiem do behawiorysty, który pomoże nam w zapanowaniu nad pupilem. Posiadając szczeniaczka pamiętajmy o tym, że dobrze wychowany malec nie będzie sprawiać aż tylu kłopotów gdy podrośnie i stanie się dużym psem dlatego sztukę umiejętnego gryzienia warto ćwiczyć już od najmłodszych lat, a nawet miesięcy.

Zostaw komentarz

Koszyk

×