Nawilżacze powietrza to potrzebny gadżet!

Nawilżacze powietrza to zdecydowanie potrzebny gadżet w domu każdego z nas. Jednym z najczęstszych problemów w naszych domach jest zbyt suche powietrze, które powoduje kaszel lub łzawienie i pieczenie oczu. Wszystkie te dolegliwości są dość uciążliwe, zwłaszcza jeżeli korzystamy z takich urządzeń jak komputer czy telefon. Nasze oczy bardzo się wtedy męczą i co gorsza mocno się przesuszają. Niezbędne jest wtedy korzystanie z kropli nawilżających. Jest jednak na to rozwiązanie. Są to nawilżacze powietrza. Jednak, zanim zdecydujemy się na zakup nawilżacza powietrza upewnijmy się, czy poziom wilgotności rzeczywiście wymaga użycia nawilżacza powietrza. W tym przypadku należy posłużyć się wilgotnościomierzem. Jest to urządzenie za kilkanaście złotych, które pozwoli Ci kontrolować stan temperatury i powietrza we własnych czterech kątach. Idealny poziom nawilżenia to 40-60%. Gdy wynik jest poniżej 30% jest to znak, że konieczny jest zakup nawilżacza powietrza. Zbyt suche powietrze sprawia, że unosi się w nim mnóstwo kurzu, który może powodować katar, kaszel lub alergię.

Jak działają nawilżacze powietrza?

Jak działają nawilżacze powietrza? Warto się tego dowiedzieć, zanim przejdziemy do kupna sprzętu. Nawilżacza powietrza używamy, gdy wilgotność powietrza w naszym domu wynosi poniżej 40%. Nawilżacze powietrza produkują parę wodną, co przyczynia się do zwiększenia wilgotności powietrza. Na rynku jest obecnie duży wybór nawilżaczy powietrza, a ich ceny wynoszą od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy. Część nawilżaczy powietrza zaopatrzona jest także w inne funkcje takie jak: jonizator, oczyszczacz powietrza czy aromaty zator. To oczywiście tylko mała część dodatków jakie mogą posiadać nawilżacze powietrza. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Nawilżacze powietrza produkują parę wodną, co przyczynia się do zwiększenia wilgotności powietrza. Istnieje kilka rodzajów nawilżaczy powietrza m.in. :
  • nawilżacz powietrza ewaporacyjny – jest to nawilżacz powietrza wymagający podłączenia do prądu. Powietrze w pokoju jest zasysane i uwalniane w postaci chłodnej mgiełki.
  • nawilżacz powietrza parowy – ten rodzaj nawilżacza powietrza również podłączony jest do prądu. Jest to pojemnik, w którym podgrzana woda uwalnia się w postaci ciepłej mgiełki. Taki nawilżacz powietrza oczyszcza je i w niewielkim stopniu ogrzewa pomieszczenie. Zalecane jest stosowanie takiego nawilżacza powietrza szczególnie w pokojach dziecięcych.
  • centralne nawilżacze – ten nawilżacz powietrza wbudowany jest bezpośrednio w klimatyzację, umożliwia nawilżenie powietrza w całym domu, nie wydzielając pary. Tego rodzaju nawilżacze powietrza są jednymi z najdroższych.

Nawilżacze powietrza to inwestycja w nasze zdrowie

Nawilżacz powietrza to rozsądna inwestycja, szczególnie w sytuacji kiedy my lub nasi bliscy cierpimy z powodu alergii bądź następujących dolegliwości:
  • przesuszona skóra
  • chrapanie
  • łzawienie i suchość oczu
  • częsty kaszel
  • bóle głowy
  • bóle zatok
  • popękane usta
Stosowanie nawilżacza powietrza w sypialni może znacznie zredukować problem chrapania, a co za tym idzie, poprawić jakość i komfort snu. Suche powietrze pojawia się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym kiedy to zaczynają działać kaloryfery. Przyczyniają się one do zmniejszenia wilgotności powietrza w domu. Wskutek tego, dużo osób zauważa u siebie problem ze suchą skórą, słabymi włosami i paznokciami. Suchość skóry to jednak nie wszystko. Pojawiają się także zaczerwienienia, łuszczenie i swędzenie. Najwyższy czas, aby zadbać o zdrowie swoje i bliskich. Zwiększenie wyposażenia naszego domu o nawilżacz powietrza to zdecydowanie rozsądny wydatek.