Oszczędzanie pieniędzy – czy to naprawdę takie trudne?

Jeśli właśnie czytasz ten artykuł, to z pewnością już wcześniej zastanawiałeś się nad tym: „Czy warto oszczędzać pieniądze?”. Mimo, że jest to bardzo zalecana czynność, która przynosi same korzyści, dalej można spotkać osoby, którym na myśl o oszczędzaniu, włosy stają dęba. Czym jest to spowodowane?

Wielu z nas wydaje się, że oszczędzanie wiążę się z ciągłym rezygnowaniem z przyjemności oraz przykrym obowiązkiem. Niesłusznie. Oszczędzanie pieniędzy to przyjemny obowiązek, który niesie za sobą więcej korzyści niż szkód. Trudno uwierzyć? Porównajmy sobie oszczędzanie pieniędzy do czegoś innego…

Oszczędzanie pieniędzy, podobnie jak trzymanie diety lub chodzenie na siłownię, wymaga od nas regularności, zaangażowania i wytrwałości. Z pewnością część z Was na co dzień stara się odżywiać zdrowo, jednak warto pamiętać, tu początki też nie były łatwe. Aby oszczędzanie stało się dla nas normą warto poznać jego korzyści oraz wiedzieć jak się do tego zabrać. W tym artykule poznasz pięć sposobów na skuteczne oszczędzanie pieniędzy.

Oszczędzanie pieniędzy

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Zanim przejdziemy do konkretu jakim jest oszczędzanie, zajmijmy się tym, ile możemy miesięcznie oszczędzić. Potrzebne będzie Ci do tego: notes, ołówek, kalkulator i konto bankowe. Sumienna diagnoza bankowa, czyli najprościej mówiąc odpowiedź na pytanie, w jakim stanie są nasze finanse.

Dokładnie zapisz swoje finanse w notesie, czyli to: ile zarabiasz, ile mamy długu, ile rat kredytu do spłacenia oraz ile pieniędzy zostaje nam na koniec miesiąca. Warto w takim rachunku sumienia uwzględnić nasze wydatki na czynsz, jedzenie, ubrania, paliwo itp.

Zaplanuj po kolei spłaty pożyczek i kredytów – to powinien być Twój priorytet. Następnie zastanów się jakie poważne wydatki czekają Cię na przełomie kilku miesięcy. Kiedy masz już to za sobą, podyskutujmy o tak zwanej poduszce finansowej.

Poduszka finansowa to pewna suma pieniędzy, którą mamy odłożoną na czarną godzinę bądź emeryturę. Dla każdego z nas ta kwota będzie inna, mniejsza lub większa. Najważniejsze w niej jest to, że jest to wolna gotówka, której nie będziemy wydawać na zakupy w galerii czy wakacje.

Jest coś co Ci w tym pomoże!

Każda czynność ma swojego sprzymierzeńca. Z oszczędzaniem pieniędzy nie jest inaczej! Podstawowym pomocnikiem w oszczędzaniu będzie, już przez wielu zapomniana, „świnka skarbonka”.

Jak skarbonki działają chyba nikomu nie trzeba tłumaczy, jednak niektóre z nich w ogóle ich nie przypominają, dzięki czemu nie będziemy się na niej koncentrować, a schowane w niej pieniądze są bezpieczne. Przykładem takiej skrytki jest skarbonka w kształcie gaśnicy. Innym fajnym rozwiązaniem jest interaktywna skarbonka „głodny piesek”. Swoją funkcją jedzenia przez psa monet, które wrzucimy mu do miski, oszczędzanie pieniędzy stanie się frajdą.

Nieco nowoczesnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy jest założenie oszczędnościowego konta w banku. Każdy z banków ma przygotowaną ofertę, w której wszystko jest dokładnie opisane, jeśli jednak będziesz miał pytania, skontaktuj się bezpośrednio z pracownikiem banku, w którym masz konto.

Realizacja planów dzięki oszczędzaniu

Cztery powody, dla których warto zacząć oszczędzać pieniądze – Realizacja celów

Realizacja celów jakim mogą być wymarzone wakacje lub nowy telefon to coś co najczęściej przekonuje osoby, które dopiero zaczynają przygodę z oszczędzaniem. Zdecydowanie łatwiej i przyjemniej będzie Ci oszczędzać pieniądze, kiedy będziesz miał jasno postawiony cel.

Warto przy tym pamiętać, aby nie porywać się z motyką na Słońce, a nasze cele nie były dalekosiężne. Większość ludzi nie wybiega daleko w przyszłość, jeśli chodzi o oszczędzanie, dzięki czemu łatwiej jest im zmobilizować się do realizacji krótkoterminowych celów, niżeli do długoterminowych, ciągnących się w czasie planów.

Nie chodzi tu również o odmawianie sobie każdej, nawet tej najmniejszej przyjemności, a oszczędzeniu pieniędzy na tym co jest nam zbędne, na to co jest dla nas najbardziej wartościowe. Kiedy w końcu osiągniemy swój cel, będziemy mieć za sobą bardzo ważną lekcję, która na pewno przyda nam się jeszcze w przyszłości.

Niezależność finansowa oszczędczając

Oszczędzanie pieniędzy równa się byciem niezależnym finansowo

Każdy z nas kiedy był młody i wchodził w dorosłe życie, chciał jak najszybciej się usamodzielnić, a co za tym idzie stać się niezależnym finansowo. I tu rada dla młodych – oszczędzajcie od samego początku.

Kiedy jesteśmy młodzi i jeszcze mieszkamy ze swoimi rodzicami, a nasz tryb życia pozwala nam na pracę, jest to idealna okazja do tego, aby zacząć oszczędzać pieniądze. Tak jak kiedyś z kieszonkowego odkładaliśmy na wymarzoną zabawkę, tak teraz kiedy jesteśmy już starsi, możemy zacząć oszczędzać na samodzielne życie.

Niezależność finansowa pozwala nam na życie, w którym nie musimy się martwić o to jak zwiążemy koniec z końcem, ani o to czy najbliżsi będą w stanie pożyczyć nam pieniądze.

Niezależność finansowa jest szczególnie ważna, kiedy planujemy swoją przyszłość, ponieważ zawsze musimy mieć na uwadze niezaplanowane, nagłe wypadki.

Racjonalizacja swoich wydatków

Pora na obalenie stereotypów o tym, że osoba, która zarabia więcej nie musi martwić się o swój budżet domowy. Nie liczy się to ile zarabiasz, a ile wydajesz. Osoba, która zarabia nawet 15.000 tysięcy złoty miesięcznie może być w takiej samej sytuacji jak osoba, która zarabia 3.000 tysiące złoty. Jak to możliwe?

 

Wszystko zależy od tego, ile dana osoba ma wydatków oraz jak dysponuje swoim budżetem domowym. Aby oszczędzać pieniądze musimy nauczyć się kontrolować i planować swoje wydatki. Skrupulatne prowadzenie w tym celu notatek bardzo uprości nam zadanie. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy mieć jasny obraz tego, na czym możemy w danym miesiącu przyoszczędzić, a co jest dla nas niezbędne.

Codzienny wydatek 15 złoty na poranną kawę na mieście w ciągu miesiąca zmienia się w wydatek rzędu 465 złoty, które moglibyśmy zaoszczędzić na nowy samochód lub kolejną ratę kredytu.

Bezpieczeństwo finansowe

Bezpieczeństwo finansowe

W obecnych czasach pandemii, wspomniana już przez nas w tym artykule, poduszka finansowa to podstawa. Nigdy nie wiadomo co się stanie, ponieważ sytuacja dynamicznie się zmienia. W przypadku, kiedy Twoja praca zostanie przeniesiona na home office, nie masz za bardzo się czym martwić, jednak co, kiedy stracisz pracę?

Im więcej procent swojego zarobku zachowałeś, tym łatwiej będzie Ci stanąć na nogi do czasu znalezienia nowej pracy. Za rozsądne uznaje się posiadanie funduszu, który umożliwi Ci życie przez pół roku, bez pracy, ale również bez konieczności zmiany swojego poziomu życia.

Niestety, ale wiele osób to lekceważy, tłumacząc się tym, że ich to nie dotyczy lub myśląc, że jakoś to będzie. Życie jest bardzo przewrotne i nigdy nie wiadomo co nas spotka jutro. Zabezpiecz się już dziś przed koniecznością pożyczania pieniędzy i zacznij oszczędzać nawet niewielkie kwoty.

Oszczędzanie pieniędzy – podsumowanie

Nawet jeśli na początku efekty Twojego oszczędzania nie będą oszałamiające, nie poddawaj się. To co możesz zyskać dzięki temu, będzie zadowalało Cię o wiele bardziej niż chwilowe przyjemności, w które zainwestujesz w danym momencie. A kto z nas nie lubi doświadczać uczucia satysfakcji z ciężko wykonanej pracy?

Najważniejsze w oszczędzaniu pieniędzy to to, żeby nie mylić go ze skąpstwem. Są to dwie kompletnie odmienne kwestie. Skąpstwo to czysta niechęć do wydawania pieniędzy na każdą pojedynczą przyjemność, natomiast oszczędzanie pieniędzy to skrupulatne i odpowiedzialne zajmowanie się budżetem domowym.

Zostaw komentarz

Koszyk

×