Szelki czy obroża – co wybrać dla psa?

Szelki czy obroża dla psa

Chyba każdy właściciel psiaka stał przed wyborem zakupu sprzętu do spaceru – czegoś co sprawi, że piesek będzie grzecznie z nami wędrował i nie uciekał. Zazwyczaj ubieramy pieska w szelki lub obrożę. Zwolenników jednej i drugiej opcji jest tyle samo, co przeciwników. Zdania są mocno podzielone co do tego, co jest lepszą opcją. Przy wyborze decydują głównie takie czynniki jak: wielkość psa, rodzaj materiału z jakiego wykonany jest dany produkt, jego długość i wielkość, a także wariant zapinania. Pamiętajmy, że od tego zależy wygoda i bezpieczeństwo naszego pieska. Zarówno obroża, jak i szelki mają nie tylko ładnie wyglądać, ale także być funkcjonalne i doskonale sprawdzać się w trakcie spaceru. W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić wszystkie plusy i minusy obydwóch produktów spacerowych. W pierwszej kolejności przeanalizujemy obroże dla psiaków.

Obroża dla psa

Obroże – niezbędne dla dużych piesków

Jeżeli posiadamy pieska większych rozmiarów zdecydowanie lepiej jest dokonać zakupu obroży. Obroża sprawia, że mamy większą kontrolę nad głową zwierzęcia. To właśnie psia głowa jest centrum namierzania i dowodzenia. Dzięki oczom, uszom i nosowi szukają, zauważają, tropią. Wszelkie zachowania psa wynikają jak można się tego spodziewać z psiego mózgu dlatego mając kontrole nad jego głową mamy kontrolę nad całym zwierzęciem oraz jego zachowaniem. Jest to szczególnie ważne jeżeli nasz psiak jest agresywny bądź dość nadpobudliwy. Warto wspomnieć o tym, że obroża sprawdzi się także dla małych szczeniaczków, które dopiero uczą się chodzenia na smyczy.

Kupując obrożę należy zwrócić szczególną uwagę na materiał z jakiego jest wykonana oraz na zapięcie. Obecnie na rynku jest całe mnóstwo obroży: skórzane, gumowe, łańcuchowe, z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, a także z ozdobami takimi jak dzwonki, nity czy kolce.

Dużym plusem obróżek skórzanych jest niewątpliwie ich trwałość. Niestety są one dość ciężkie dlatego nie nadają się dla małych piesków. W tym przypadku zdecydowanie lepszym wyborem będzie obroża zrobiona z tworzyw sztucznych takich jak np. neopren czy nylon i najlepiej obszyta od spodu filcem lub polarem, dzięki czemu nie podrażni ona delikatnej skóry szczeniaka. Z tego względu też dobrze jest zrezygnować z wszelkich ozdób na obroży takiego pieska.

Zapięcie obroży: rodzaje

Przejdźmy następnie do zapięć. Dostępne są dwa rodzaje: klamra oraz zatrzask. Tutaj także warto jest dokonać zakupu typowo pod wielkość psa. Obroże z klamrą mają możliwość dopasowania do szyi psa poprzez liczne dziurki. Nadają się one idealnie dla silnych psów większych rozmiarów. Klamra uniemożliwi zerwanie się ze smyczy lub wyciągnięcie głowy przez obrożę. W przypadku zatrzasku ewentualne wydostanie się psa spod obroży i ucieczka w trakcie spaceru jest bardziej prawdopodobna. Obroże zapinane na zatrzaski mają zwykle regulacje, która potrafią się przesuwać w miarę użytkowania obroży. Zatrzask może się zerwać lub poluzować przy każdym szarpnięciu psa za smycz. Wszelkie zapięcia, które wykonane są z plastiku doskonale sprawdzą się u małych psów lub takich uczulonych na metal. Trzeba jednakże zwracać uwagę na rodzaj plastiku, zwłaszcza że niektóre pieski mają tendencję do podgryzania swojej obroży.

Zwracanie uwagi na jakość materiału z jakiego wykonana jest obroża jest niezwykle ważna.

To od niej zależy bezpieczeństwo i komfort naszego zwierzaka w trakcie spaceru.

Temat obróżek i ich rodzajów mamy na razie za sobą. Teraz przejdźmy do prawidłowego ich zakładania.

 

Jak w prawidłowy sposób założyć obrożę psu?

Nie tylko rodzaj obroży jest ważny, ale również to jak umieścimy ją na szyi naszego pupila.

Częstym sygnałem tego, że obroża jest źle założona świadczy charakterystyczne charknięcie szczególnie podczas pociągnięcia za smycz. Świadczyć to może o tym, że smycz jest nieprawidłowo umiejscowiona. Oznaczać to może, że obroża uciska krtań psa. Dobrze założona obroża powinna znajdować nisko na szyi. Wtedy nie uciska tchawicy i krtani.

Ważne jest również jak mocno ją zapniemy. Zazwyczaj mamy tendencję do zbyt luźnego zapinania obroży naszemu pupilowi. Idealnie założona obroża powinna umożliwiać włożenie pod nią jednego (jeżeli mamy szczeniaka lub małego psa) ewentualnie dwóch palców.

Gdy jesteśmy w stanie włożyć kilka palców, a nawet całą dłoń jest ona założona zdecydowanie za luźno. W takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwierzak w trakcie spaceru wyjmie z niej głowę kiedy całkowicie nie będziemy się tego spodziewać i pozostanie bez kontroli.

Przechodząc do kwestii szerokości obroży, powinna ona odpowiadać dwóm kręgom szyjnym psa. Tak dopasowana obroża nie uszkodzi owych kręgów. Szerokość w dużej mierze zależy od tego jaki piesek jest duży. Dla małych piesków czy szczeniaczków obroża o szerokości 1-1,5 cm w zupełności wystarczy. Średnie psiaki mogą spokojnie nosić obroże 2,5cm. Pieskom o dość sporych rozmiarach zaleca się kupno obroży o szerokości 3-4cm. Zarówno zbyt szeroka, jak i zbyt ciasna obroża może zrobić krzywdę psu.

 

Przejdźmy teraz do drugiej części tematu: Szelki.

Szelki dla psa

Szelki dla psa – czyli do wyboru do koloru

W wielu sklepach zoologicznych jak również w licznych supermarketach można znaleźć całe mnóstwo szelek w najróżniejszych wzorach i kolorach. Podobnie jak w przypadku obroży należy zwrócić uwagę na to z czego wykonane są dane szelki oraz na rodzaj zastosowanego zapięcia.

Jednym z wielu rodzajów są m.in. szelki typu SLED. Zapinane są one daleko na linii kręgosłupa naszego psiaka. Nie zapominajmy jednakże, że wszelkie szelki, które zapinane są od góry przenoszą na nasze łokcie nadgarstki, a także barki dość dużo siły.

Jeżeli podczas spaceru z naszym pupilem mamy problem z utrzymaniem go na smyczy idealnym rozwiązaniem mogą okazać się szelki typu easy walk. Dwa pasy łączą się ze sobą pod kątem 90° z czego jeden przechodzi przez grzbiet oraz klatkę piersiową psa, a drugi przez przedpiersie. Smycz zapinana jest na przedpiersiu psa. Dużym plusem jest fakt, że przy pociągnięciu za smycz przez psa ten zostaje obrócony w naszą stronę. Uwaga psa zostaje wtedy przekierowana na właściciela pieska.

Rodzaje szelek dla psa:

  • Szelki typu Guard są idealnym rozwiązaniem dla psów, które są dość płochliwe i zdarza im się wystraszyć. Szelki te uniemożliwiają samowolne wyswobodzenie się. Pasy nie wpijają się oraz nie ocierają, ponieważ znajdują z dala od psich pach. Guardy sprawdzą się w każdej sytuacji bez względu na to czy idziemy z psem na spokojny spacer czy na szybką przebieżkę.
  • Szelki Norweskie nadają się raczej na spokojne spacery, gdyż umożliwiają one pełna swobodę ruchów. Pasy kładą nacisk na klatkę piersiową co chroni gardło psa.

Pasy są regulowane przez co możemy na spokojnie dopasować je do sylwetki psiaka.

W razie wypadku mamy także możliwość szybkiego przytrzymania zwierzaka dzięki wyprofilowanej rączce.

  • Szelki szkoleniowe, czyli tzw. szelki easy walk to szelki dla tych psiaków, które jeszcze muszą nauczyć się chodzenia przy nodze swojego przewodnika. Jeżeli w trakcie spaceru piesek ciągnie smycz i wydawać się może, że to pies wyszedł z nami na spacer, a nie my z psem takie szelki mogą okazać się zbawieniem. Wykorzystując również psie przysmaki i rozmowę na spokojnie można opanować umiejętność spacerowania.
  • Szelki do samochodu zdecydowanie przydadzą się w przypadku wspólnego podróżowania wraz z pieskiem. Zapewniają one bezpieczeństwo psa w trakcie jazdy, a także pozostałych osób w samochodzie. Dzięki nim piesek pozostaje cały czas na swoim miejscu nawet w trakcie nagłego hamowania.

Jak dopasować szelki dla naszego psa?

Dobrze dopasowane szelki powinny tak mieć umieszczone szelki na ciele psa, aby swobodnie poruszały się wraz z nim. Źle założone szelki mogą spowodować obtarcia lub przyczynić się do wyswobodzenia psiaka ze szelek. Tak jak w przypadku obroży, szelki powinny być tak założone, aby móc swobodnie włożyć tam jeden bądź dwa palce. Szczególną różnicą jest sprawdzenie wymiarów. Decydując się na zakup szelek musimy zmierzyć m.in. obwód klatki piersiowej, obwód szyi czy odległość od obwodu klatki piersiowej do obwodu szyi.

Nie zapominajmy, że szerokość pasków jest również szczególna. Warto jest zmierzyć je tuż przed zakupem.

 

Podsumowanie

Zarówno szelki, jak i obroża mają swoje plusy i minusy, dlatego ciężko jednogłośnie stwierdzić co jest lepsze, a co nie. W zależności od sytuacji i potrzeb możemy na zmianę stosować szelki oraz obrożę. W taki sposób wyrobimy nawyk noszenia konkretnego gadżetu przez psa w zależności od tego, co będziemy robić. Pamiętajmy jednakże o tym, że bez względu na wybrany sprzęt spacerowy konieczne jest zmierzenie psa i dopasowanie szelek lub obroży pod wielkość i wymiary naszego psa. Warto również umieścić na nich adresówce z numerem kontaktowym, aby w razie wypadku móc się z nami skontaktować.

 

Zostaw komentarz

Koszyk

×